کفش

کفش پرنده چیست؟

آیا کفشی که پرواز کند وجود دارد؟

وقتی صحبت از کفش پرنده می شود ، بسیاری از ما به یاد کارتن فوق العاده ، پلنگ صورتی با کفش پرنده می افتیم. کارتنی که خیلی از ماها با اون خاطره داریم. یا ممکن بعضی ها کفش پرنده رو شبیه فلای بورد (Fly board) تصور کنند. یا خیلی هامون یاد فیلم های فضایی و یا کفشهایی بیفتیم که فضانوردان برای قدم زدن استفاده می کنند. و من یاد کتاب کفش های پرنده نوشته لیزا هاورث (Lisa Howorth) می افتم که بازگو کننده داستان زندگی واقعی نویسنده اثر است.

مثل مجموعه فیلم های بازگشت به آینده که در آن از کفش های پرنده استفاده می شد . و امروزه چند برند منحصر به فرد کفش هایی تولید می کنند که دارای بندهای اتومات بوده و یا حتی قدرت پرش ما را بیشتر می کند.

در این مقاله قصد داریم ضمن اینکه در مورد واقعیت یا خیالی بودن این کفش صحبت می کنیم. آیا ایده تولید این کفش ها برای استفاده عموم مردم جهان وجود دارد. و اینکه در حال حاضر چه مدل هایی از این نوع کفش های خاص تولید می شود.

کفش های جت ناسا

این کفش ها با فشار انگشت بزرگ پا به حرکت در می آیند. محققان ناسا در سال 1960 اولین کفش های پرنده را برای جابجایی در سطح کره طراحی کردند که تا به امرزو برای خیلی ها ناشناخته است. در این کفش ها با فشار انگشت ، گاز مخصوص جت با فشار از آن آزاد شده که باعث بلند فضانورد می شد. و این فرآیند سبب می شود فضانوردان به راحتی در بیرون از محیط به گردش محیط پیرامون بپردازند.

و این عملکرد ناسا تا حد بسیاری ذهن را از داستانهای علمی و تخیلی به واقعیت نزدیک کرد. ناسا مدت هاست که حق اختراع کفش های جت به سبک مرد آهنی (Iron MAn) در اختیار دارد. و در این راستا آمادگی خود را برای در اختیار گذاشتن و ساخت این کفش برای یک زندگی مدرن اعلام نموده است.

پس از اینکه دانشمندان ناسا به اختراع کفش هایی که پرواز می کنند دست یافتند ، تصور بسیاری از مردم به همگانی کردن استفاده از این کفش ها بود. اما علیرغم همه خوشحالی ها ، متخصصین هنوز نتوانسته اند آن را به بازار عرضه نمایند و آنها امیدوارند که روزی آن را به بازارهای عمومی عرضه نمایند.

 اختراع مدل جدید از کفش هایی که پرواز می کنند

پس از ناامیدی مردم از تجاری سازی کفش های ناسا، متخصصین کفش های پرنده جدیدی را به بازار عرضه کردند. این کفش ها می‌توانند فرد را از زمین بلند کرده و با سرعت 8 کیلومتر در ساعت حرکت دهند. اما باز هم پس از ورود نسل جدید کفش های پرنده ، معلوم شد که این ادعای تولیدکنندگان نیز تا کنون برای عرضه تجاری عملی نشده است.

ماجرا ازین قرار است که شرکت چینی InMotion کفش های متحرکی ساخته که هر کدام از آنها می توانند به تنهایی حرکت کنند. این هاوربوردهای ضد آب مجهز به موتور 250 واتی بوده که می تواند برای مسافت حدود 8 کیلومتر را با شارژ باطری تامین نماید. همچنین وزن هر کدام از کفش ها 2کیلو و 700 گرم بوده که قادرند وزن 80 کیلوگرم را به راحتی حمل کنند. امروزه این کفش ها به ارحتی از طریق فروشگاه های اینترنتی خارجی در دسترس می باشد.

خودنمایی کفش های پرش

خب هر برند در هر صنفی هیچگاه دوست ندارد از جایگاهی می تواند داشته باشد عقب بماند. لذا کفش پرنده ای در سال 2002 توسط دونده فرانسوی اختراع شد که توانست بخوبی خودنمایی کند. این کفش به نام Enko2 shoes دارای فنرهایی به ارتفاع 2 سانتی متر در محل پاشنه است.

طبق بررسی های بعمل آمده، با استفاده از این فنرها در محل پاشنه دونده با هر گام می‌تواند فاصله‌ای بلندتر را بپرد. و لذا باعث صرفه جویی در انرژی دوندگان می شود. این دونده فرانسوی برای اولین بار این نوع کفش را خلق کرده و خود نیز از ان استفاده نمود.

نکته دیگر در مورد کفش پرشی این است که اهرم مورد استفاده در کناره هر کفش اجازه تنظیم میزان پرش و با استفاده از کفش به حالت عادی را به دونده می‌دهد. در حال حاضر قیمت این کشور در سایت های خارجی حدود 450 دلار به فروش می رسد. همچنین شرکت‌های بزرگ سازنده کالاهای ورزشی در نظر دارند نمونه‌های مشابهی مثل این کفش را تولید کنند.

هوشمندانه عمل کردن کفش دوندگی

بطور میانگین هر دونده در هر کیلومتر حدود 1080 مرتبه به زمین ضربه می زند و در این فرآیند نیرویی معادل 240 تن به پایش وارد می شود. در حالت ایده ال نیروی وارده بر هر گام یکسان می باشد اما مشکل در جایی است که همیشه و هر زمان نمی توان این معادلات را حفظ کرد. چه اینکه میزان انرژی و خستگی دونده و همچنین ناهمواری های زمین متفاوت می باشد. این کفش در حال حاضر در سایت های خارجی حدود 400 دلار به فروش می رسد.

در این راستا دانشمندان حوزه فناوری در کفی های کفش ، مدل جدیدی برای دوندگان طراحی نموده اند. آنها با ایده ای خلاقانه و هوشمندانه بدنه ای طراحی نمودند که مجهز به حسگرهای مغناطیسی بوده و میزان خستگی و پستی و بلندی زمین را محاسبه می کند.

این مزیت سبب می شود کفش هوشمند بر اساس شرایط دوندهف محیط و نوع مسیر ، به عنوان یک متعادل کننده و واسطه بین پای دونده  و زمین باشد. و خب این هم مدلی از پرنده است که با مطرح کردن خود ، جایگاهی برای خود ایجاد کرد.

نتیجه:

اگه چرخی تو سایت های خارجی بزنید متوجه می شید که مطالب تخصصی در این زمینه وجود نداره. و به این خاطر در این پست کمی کلی گویی شد تا حدی شما را با عبارت کفش پرنده و داستان هایی که در مورد آن شنیدید آشنا کنم. و دانستیم که منظور از کفش پرنده که گاها بکار می رود مفهوم خاص آن (کفش که صاحب آن را از زمین بلند کرده و حرکت می دهد) نیست. بلکه اصطلاحات مشابهی است که در مفهوم عام آن (که به آنها در بالا اشاره نمودیم) بکار برده می شود.

خب دیدیم که در حال حاضر در عرصه استفاده عموم  و تجاری سازی کفش های پرنده هر چند قدم های بزرگی برداشته شده است. اما تاکنون کفش پرنده به معنای خاص در بازارهای جهان به فروش نمی رسد و صرفا ایده پردازی هایی برای آینده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *