کفش

کفش کتانی اسپرت بدون پاشنه

FBR shoes without Heels

کفش جالب و بدون پاشنه FBR

کفش مانند هر پوشاک دارای اجزایی است که رویه، پاشنه، زیره، کفی داخلی،زیر پاشنه ها و..  با بهم چسبیده شدن و طراحی در برندهای مختلف به بازار عرضه می شود . با این وجود کتانی جالبی توسط یک دونده آماتور اسپانیایی ایجاد شده است که فاقد پاشنه می باشد. نام این مبتکر و خلاق کفش اسپرت بدون پاشنه ، بنیتو است.

او پس از مشاهده و تجربیاتی که در زیر به آنها اشاره می شود ، یک چاقو را برداشت و شروع به بریدن پاشنه کتانی خود نمود و سپس آنرا پوشیده و برای امتحان آن به بیرون از خانه رفت. پس از امتحان کردن آن، وی اعلام کرد که احساس خوبی را توانست توسط این کتانی در هنگام دویدن به دست آورد. در حال حاضر کتانی های منحصر به فرد و شگف انگیز او وی با نام اختصاصی FBR در حال تولید و عرضه هستند.

آن چه باید در خصوص شگفتی و مزیت کفش جالبِ بدون پاشنه بدانید؟

دانشگاه فیزیوتراپی والنسیا این کفش ورزشی را در  بین ورزشکاران آسیب دیده امتحان نمود. نتیجه چشمگیر بهبودی بسیاری از آنها سبب شد تا بسیاری از متخصصین به تحلیل و بررسی بیشتر آن بپردازند. بنیتو ادعا می کرد که این کفش ها خاصیت درمانی داشته و لذا در پی ایجاد کارخانه تولید این کفش بود. در تایید همین ادعا روزنامه EL Mundo  پس از بررسی موضوع ، طی گزارشی اعلام کرد افراد با بیماری های مختلف مفصلی با استفاده مداوم از این کفش ها ، می توانند شاهد ترمیم پاهای آسیب خورده خود باشند.

کفش کتانی FBR احساس سرعت و واکنش گرایی بسیار خوبی به مچ پای دوندگان القا می کند. فرانک بنیتو مغز متفکر و طراح این کفش ها پس از تحقیقات خود ، نمونه ای از آن را به دکتر Javier Gámez ارائه نمود. ایشان آزمایشات متعددی بر روی این کفش انجام دادند. آن را با سایر کفش های رانینگ مقایسه و آزمایش کرده و نتیجه تحلیل های شگف انگیز خود را در کنگره بین المللی  Biomechanics  و  Podiatry ارائه نمودند.

Adharanand  یک روزنامه نگار و دونده آماتور است. او عادت های پابرهنه دویدن کنیا ها و تمایل آنها به سریعتر دویدن  آنهارا مورد بررسی قرار داد. بررسی های او نشان داد که روش دویدن طبیعی کنیا ها نیازی به پشتیبانی از پاشنه پا و تکیه بر آن وجود ندارد. آنها در عوض تکیه کردن بر پاشنه در هنگام دویدن به تاندون آشیل ، قوس پلانتار ، سولئوس (ماهیچه نعلی پا) تکیه داشتند.

درباره FBR

FBR استارت آپی است اسپانیایی که کفش بدون پاشنه را با طراحی خاصی طراحی کرده است. با نگاه به کفش این احساس  در شما تداعی مشود که آن فاقد یک بخش بوده و ناقص است. در حالی که پاشنه حذف شده آن با دلیل بوده و به عمد توسط سازنده آن حذف شده است. در واقع مغز متفکر این کفش عجیب بدون پاشنه یک مربی ورزشی است. او این ایده را پنج سال پیش از طراحی آن با خواندن کتابی “دویدن همراه با کنیایی ها” در ذهن خود ایجاد کرد.

وی پس از مدتی با خاویر گیمز پزشک مشهور آشنا شده و طرح تحلیل این مدل را در دستور کار دانشگاه شفیلد انگلیس قرارد ادند. آنجا یکی از بهترین موسسات تحقیقاتی در زمینه مهندسی ورزش است. طی تحقیقات بدست آمده در نتیجه مقایسه با کفش های ورزشی دیگر بویژه کفش های رانینگ ، ثابت شد که  استفاده منظم از این کفش های دوندگی بسیاری از آسیب های ایجاد شده پا را برطرف نموده است . بنیتو ضمن مقایسه و بررسی برند خود با سایر کفش ها به این نتیجه رسید که ، بالشتک ها در هنگام دویدن تنها بخش از فشار وارده را خنثی می کنند. و لذا برای به حداقل رساندن شوک وارده به پاشنه می بایست از کفش بدون پاشنه استفاده کرد.

مبتکر خلاق کتانی بدون پاشنه (Beneyto) از ورزشکاران ، طراحان ، پزشکان ، متخصصان بیومکانیک ، جراحان  و فیزیوتراپیست درخواست کرد تا ضمن بررسی مزایای کفش های رانینگ بدون پاشنه ، استفاده ازآنها را ترویج و گسترش دهند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *