کفش

فناوری جذب شوک

Shock Absorbing skechers

کفی کفش ، پایه و اساس کفش می باشد. هر چه کفی نرم تر باشد انعطاف آن بیشتر و پایداری کمتری دارد. و برعکس هرچقدر کفی سفت باشد پایداری بیشتری دارد. کفش های دوندگی دارای میانه ضخیم تر و در مقابل کفش های سرعتی دارای لایه میانی نازکی هستند.

لذا تکنولوژی و مواد استفاده شده در لایه های کفی کفش بسیار احائز اهمیت است. چه اینکه تمام وزن بدن چه در زمان راه رفتن و چه دویدن و یا استفاده روزمره بر روی پاها می باشد.

انعطاف پذیری و آنتی شوک بودن لایه میانی کفش برای سلامتی اجزای پا و از همه مهمتر ساق پا بسیار عالی می باشد. این لایه جذب شوک برای نواحی فاشیای پلانتاژ، تاندون آشیل و تاندون لبه کناری پا بسیار مفید می باشد.

قسمت های مختلف کفی

زیره کفش (کف : Sole) ممکن است یک پارچه به نظر بیاید درصورتی که اینطور نبوده و از چندین لایه تشکیل شده است. لذا قسمت زیر کفش از سه بخش جداگاه تشکیل شده است.  لایه بیرونی (Outsole)، کفی داخلی (insole)، قسمت میانی کفش (midsole) . قسمت بیرونیِ کفی از یک لایه سخت و مقاوم آج دار تشکیل شده که برای جلوگیری از سایش در آن بکار رفته است. کفی داخلی یک لایه نازک و نرم دارد که بطور معمول برای ایجاد راحتی است.

لایه میانی کفش لایه اصلی ساختار یک کفی را تشکیل می دهد. چه اینکه فناوری جذب شوک  (Flexible Shock Absorbing Midsole) در این لایه ایجاد می شود. طراحان متخصص در حوزه کفش های ورزشی همواره سعی در بهبود عملکرد جذب شده بویژه در ناحیه پاشنه کفش هستند. آنها ضمن اینکه به بی نقص بودن تمام اجزای کفش تمرکز دارند، با استفاده از کوسن هایی سعی در راحتی بیشتر دارند.

در روند یکی از مسابقات دوندگی، میدیران باشگاه آشکارا اعلام کردند که لایه میانی کفش های دوندگان آنها دارای فوم الاستومری می باشد. و لذا در قسمت های مختلف لایه میانی کفشهایشان فوم الاستومی بکار رفته است. این فوم ها با سطح سفتی و نرمی متفاوت سبب جذب شوک وارده بر پا و حفظ پایداری و تعادل می شود.

انواع فوم های الاستومریک:
  • EVA (Ethylene-vinyl acetate)
  • پلی اتیلن (Polyethylene)
  • پلی اورتان (Polyurethane)

بنابراین برای بهبود عملکرد جذب شوک لایه میانی که دارای کیسه هوا باشند توسعه داده شده است. و برای سری الاستومریک، شرکت نایک از فناوری کیسه هوا در میانه آن استفاده کردند. در واقع تکنولوژی جذب شوک امروزه در بسیاری از کفشهای نسل جدید بکار گرفته می شود.

برند آمریکایی اسکچرز به عنوان یکی از پیشتازان و اولین سازنده کفی های جذب شوک است. و توانسته سهم بزرگی از بازار کفش ورزشی را در اختیار بگیرد. چه اینکه این شرکت در لایه میانی کفش هایش از فناوری جذب شوک استفاده می نماید. و تکنولوژی مذکور را با تراکم چند برابری از کفش های معمولی ساخته تا شوک بیشتری را جذب نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *