کفش

چگونه کفش مناسب انتخاب کنیم

چگونه کفش مناسب انتخاب کنیم؟

چگونه کفش مناسب انتخاب کنیم؟در مورد انتخاب کفش مناسب باید به نکات مهمی توجه داشته باشیم.همان طور که در خرید لباس و انتخاب رنگ آن دقت می کنیم باید در انتخاب کفش که ارتباط مستقیم پاقلب دوم بدن که همان پا است باید دقت کافی داشته باشیم.اگر برای مدت طولانی کفش نامناسب استفاده کنیم مشکلات زیادی می تواند برای ما ایجاد کند. مشکلاتی مانند مشکلات پوستی در ناحیه پا یا کمردردهای شدید و خفیف و انحراف انگشتان پا. به طور کلی باتوجه به فصول مختلف باید کفش مناسب همان فصل را انتخاب کرد که پا را در مقابل عوامل محیطی حفظ کند،مثلا در فصل تابستان می توان از صندل های مناسب استفاده کرد و در فصل زمستان بوت ها و نیم بوت ها مناسب هستند.در گذشته خیابان ها و مکان های خاصی برای خرید کفش وجود داشته و معروف بودند اما اکنون دنیا مجازی هم به آن اضافه شده و دراین زمینه فعالیت زیادی دارد. به همین علت برای خرید مخصوصا خرید های غیر حضوری باید دقت لازم و کافی داشته باشیم.همچنین در مورد خرید کفش فقط نباید به ظاهر آن توجه کرد و نکاتی زیادی را برای خرید کفش باید در نظر داشت که ما چند نکته از این موارد را نام می بریم.

علم و تکنولوژی کفش

از زمان های کهن که علم و تکنولوژی پیشرفت چندانی نداشته مردم برای پوشاندن پا و محافظت از آن از چرم طبیعی استفادهمی کردند.هنوز هم با گذشت زمان و وجود پیشرفت ها استفاده از چرم بهترین ماده برای تهیه کفش است، زیرا هم دارای استحکام، زیبایی و از نظر بهداشتی هم قابل قبول است. ولی با توجه به جمعیت زیاد جهان وبازار انبوه تولید کفش در دنیا لزوما نمی توان همه کفش ها را از چرم طبیعی تولید کرد به همین دلیل امروزه انواع پلاستیک،پارچه ها و حتی چرم های مصنوعی برای تولید کفش به کار می روند.البته متخصصان معتقدند بدترین نوع کفش ها همان کفش هایی هستند که با چرم مصنوعی و یا پلاستیک ساخته شده اند که متاسفانه رایج ترین کفش ها هم هستند.

افرادی که دارای بیماری های خاصی مانند انحراف انگشتان پا و یا وجود زخم هایی در پا مانند بیماران دیابتی هستند که پا ها و اتگشتان حساس تری دارند بهتر است از کفش های طبی استفاده کنند که جنس آن هم از چرم طبیعی باشد. برای این افراد بدترین نوع کفش چرم مصنوعی یا پلاستیکی است.

کفش بچه گانه

در مورد انتخاب کفش برای کودکان باید وسواس بیشتری به خرج داد. پزشکان توصیه می کنند برای کودکان زیر یک سال که معمولا قادر به راه ر فتن نیستند و استخوان ها آن ها در حال رشد هستند کفش تهیه نشود. ولی به طور کلی برای خرید کفش کودکان توصیه می شود کفشی با کفی محکم و رویه ای نرم منعطف انتخاب شود که کودک به راحتی با کفش گام بردارد.کفش های کودکان بهتر است چسبی باشد یا دارای زیپ باشد که کودکان بتوانند به راحتی آن ها را بپوشند،کفش های بنددار برای کودکان سخت ودشوار است. نکته ای دیگر که حائزاهمیت است،چون پاهای کودکان مخصوصا در سه سال اول زندگی درحال رشد است بهتر است چهار الی پنج ماه یکبار کفش کودکان تعویض شود. البته از نظر اقتصادی و صرفه جویی ممکن است برای بعضی خانواده ها مشکل باشد ولی چون رابطه مستقیم باسلامتی کودکان دارد حائز اهمیت است.مشکل اصلی خرید کفش برای کودکان اندازه و سایز آن است چون خوده کودک نمی تواند تشخیص درست دهد،پس باید کمی حوصله و دقت بیشتر به کار برد.برای خرید کفش برای کودکان هر دو لنگه کفش را پای او کنید و بگذارید چند قدم حرکت کند وشما راه رفتن او را زیر نظر بگیرید تا متوجه شوید کفش در پای او راحت است یانه.همچنین وقتی کودک کفش را پوشید دقت کنید جلوی کفش اندازه یک انگشت جا داشته باشد که انگشتان کودک در آن راحت حرکت کند.

کفش های پاشنه دار

درمورد کفش های پاشنه بلند و نوک تیز هم باید گفت که بدترین نوع کفش زنانه و یا کفش مردانه هستند زیرا پا به خاطر نوک تیز آن تحت فشار است، وهمچنین به علت پاشنه بلند که معمولا خانم ها از آن استفاده می کنند کمر،کف پا وستون فقرات دچار مشکل می شوند.بهتراست به جای پاشنه از کفش های لژدار که از ابتدا تا انتهای کفش کشیده شده استفاده کرد.
درمورد انتخاب صندل هم باید حوصله به خرج داد بهتر است از صندل های طبی موجود در بازار استفاده کرد.برای خرید کفش بهتر است بعد ازظهر و غروب این کاررا انتخاب کنید زیرا پا فعالیت انجام داده و سایز واقعیه پا در همان ساعت مشخص می شود. با استفاده از این مقاله متوجه خواهید شد که چگونه کفش مناسب انتخاب کنیم؟ .