کفش

تکنولوژی Knit Mesh را بشناسید

Knit Mesh Technology

نایت (Knit) به بافت هایی گفته می شود که بصورت فشرده و با بهترین الیاف به هم پیچیده شده اند. مش (Mesh) به جسمی گفته می شود که با سوراخ های بسیار نزدیک به هم (ریز) ساخته شده. که امروزه در برخی کفش های ورزشی اورجینال و معروف از آن استفاده می شود.

در این پست به بررسی یکی دیگر از فناوری های بکار رفته در محصولات اسکچرز می پردازیم. حتما در فیلم ها و تبلیغات اسکچرز عبارت Knit Mesh به گوشتان خورده است. تکنولوژی Knit Mesh از دو کلمه جداگاه تشکیل شده است. هر یک از این کلمات خودشان دو فناوری مجزا  هستند. که به نام های Knit Technology و Mesh Technology در جهان شناخته می شوند.

لذا به تفکیک به توضیح هر یک از موارد فوق می پردازیم. در وهله اول تکنولوژی Knit و سپس تکنولوژی Mesh . و مختصرا بیان شده تا شما تکنولوژی Knit Mesh را بشناسید .

فناوری Knit چیست؟

Knit در کفش های اسکچرز و نایک. به پارچه ای گفته می شود که از الیاف بسیار مقاوم تشکیل شده است. و این الیاف بصورت فشرده در هم تنیده شده اند.

امروزه فناوری نایت مش در بسیاری از فلزات و مواد مصنوعی نیز استفاده می شود. و شرکت انگلیسی یک تولید کننده پیشرو است که د محصولات خودرویی ، هوافضا ، ارتش و مخابراتی از تکنولوژی Knit Mesh استفاده می کند.

سری قدیمی کفش های ورزشی از چندیدن تکه مختلف ساخته شده اند. که در بسیار موارد دارای متریال اضافی هستند. لذا برای ورزشکاران کفش های کشبافی شده (Knitted) دارای اهمیت بالایی است. چون علاوه بر اینکه مثل جوراب سبک و راحت هستند. بلکه از محافظت و پشتیبانی خوبی برخوردارند.

نایک و اسکچرز از برندهایی هستند که در طراحی محصولات از Knit Mesh  استفاده می کنند. این فناوری برای تولید تاپ مش، کفش و لباس اسکچرز ، کیسه های لباسشویی و … بکار می رود.

با گسترش کفش هایی که ساختار بافتی (Knit Construction) دارند. امروزه طراحی و تولید کفش هایی با تکنولوژی Knit Mesh در شرکت های نایک و اسکچرز بکار می روند.  و در ساخت کفش های ورزشی بسکتبال ، فوتبال و کژوال (روزانه) بسیار پرطرفدار است.

امروزه طراحی و تولید فناوری Knit Upper Shoes در حال تحول می باشد. چه اینکه دارای الیاف در دوحالت کشسان و غیر کشسان می باشد. و این امر ایده های جدید و خوبی برای طراحان بوجود آورده است.

برخی از پارامترهای اصلی Knit shoe technology عبارتند از :

۱-از نکات برجسته فناوری نایت عبات است از تنفس پذیری و کشسانی.

۲-دستگاه های بافندگی این نوع تکنولوژی می توانند. بیش از ۸ رنگ را باهم ترکیب نمایند. و حالت کنتراست و زیبایی ویژه ای به کفش بدهند.

۳-آنها بسیار ساده و شیک به نظر می رسند. و برخلاف کفش های تکنولوژی قدیمی چند تکه نیستند.

۴-Knit Construction گزینه های زیادی برای انتخاب الیاف خود دارند. و لذا می توان از انواع نخ ها از جمله کربن و کولار در طراحی و دوخت بافتی آنها استفاده کرد.

۵-استفاده از این فناوری ، محدویدت ها را به طرز عجیبی از بین می برد. و می توان هر الگو و شکلی که بخواهید را در طراحی و تولید کفش بهره ببرید.

ناگفته نماند که برندهایی چون نایک و اسکچرز برای محافظت از فناوری فوق. آن از موادی چون TPU نیز استفاده می کنند.

فناوری Mesh چیست؟

فناوری Mesh شبکه های ریزی هستند که در لایه های بافتی کفش طراحی شده اند.

از فناوری های رایجی است که امرزوه در برندهای معروف کفش های ورزشی استفاده می شود. و استفاده از فناوری Mesh در استایل های Performance و Lifestyle یا کژوال بسیار پرطرفدار می باشد. چه اینکه علاوه بر اینکه دارای مقاومت بالایی است. بلکه قیمت مناسب داشته و قابل تنفس (Breathable) می باشد.

کفش های بادوام عمدتا برای فعالیت های سخت مثل تمرینات ورزشی استفاده می شود. و در کفش های مسابقه ای علاوه بر دوام ، راحتی کفش نیز دارای اهمیت بسیاری می باشد. فناوری مش به پاهای شما اجازه تنفس می دهد. و این امر سبب می شود ضمن اینکه پای شما بو نمی گیرد بلکه سبب کمتر خسته شدن و جلوگیری از تعریق می شود.

و از ویژگی هایی که در کفش های مدرن مورد تایید متخصصین حوزه کفش می باشد. سبک وزنی (Lightweight) و تنفس پذیری (Breathable)  آنها می باشد. و این دو ویژگی در سری کفش هایی با فناوری Mesh مور حمایت و پشتیبانی می باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *