کفش

ویژگی کفش مناسب

کفش پیاده روی زنانه اسکچرز مدل 15710

ویژگی کفش مناسب و استاندارد  علاوه بر اندازه و جنس به عوامل دیگری از جمله نوع استفاده ، متناسب بودن نوع کفش با شرایط فیزیکی افراد و سن نیز بستگی دارد. لذا کفش نامناسب در طولانی مدت سبب بروز مشکلات  فیزیکی از جمله ناراحتی پوستی یا میخچه و احساس درد در قسمت های پشت ، زانو و پا می شود.

آثار و نتایج ناشی از کفش های غیر استاندارد در برخی موارد غیر قابل جبران نیز می باشد. در فرآیند استفاده از کفش نامناسب، نیروی بدن به مچ پا  و در نهایت به زانو ، لگن و کمر فشار زیادی را وارد می کند . بنابراین توجه به ویژگی کفش مناسب حائز اهمیت است.

مراقب قلب دوم خود باشید

خوشبختانه امروزه این امر که پا به منزله قلب دوم انسان دارای نقش اساسی در سلامت عمومی بدن تاثیر دارد. و توانسته است اکثریت افراد را به سمت خرید کفش های استاندارد جهت دهی نماید .

دانشمندان تخمین زده اند که بطور متوسط انسان در طول عمر خود معادل پنج برابر محیط زمین را طی می نماید. با این وجود ، بسیاری از افراد به ندرت به پاهای خود و کفش هایشان توجه زیادی نمی کنند. هر فردی مدت زیادی را در بیرون از منزل بوده و لذا تاثیر استفاده از  کفش استاندارد و مناسب با ویژگی ها و آناتومی بدن هر شخص متفاومت می باشد .

پیامدهای کفش نامناسب:

در واقع کفش می بایست مهمترین جزء از لباس و یا پوشش ظاهری یک فرد باشد چرا که هیچ کالای پوشیدنی دیگری نیازی به این ندارد که دقیقا متناسب و مناسب باشد و هیچ قسمتی از بدن نیست که عملکردهای مکانیکی مانند انتقال وزن بدن را انجام دهد!

کفش نامناسب علاوه بر ناراحتی زیادی که در ناحیه پا ایجاد می کند منجر به بروز مشکلاتی در ناحیه زانوها ، باسن، کمر می شود. ناگفته نماند ، افتادن به زمین که از عواقب ناگوار دوران سالمندی می باشد بیشتر در بین کسانی اتفاق می افتد که از کفش های نامناسب استفاده می کنند.


ویژگی اصلی کفش :

کفش مناسب ویژگی هایی دارد که در هنگام خرید کفش خوب باید مورد بررسی قرار گیرد یا از فروشنده درخواست شود تا برایمان توضیح دهد.

۱-قابل تنظیم باشد (Adjustable)  :

رویه کفش استاندارد و مناسب باید قابل انعطاف باشد و بالای آن قابل تنظیم بوسیله طوری یا بند یا هر طراحی قابل تنظیم دیگری باشد که اگر پای فردی دارای برآمدگی زیادی باشد احساس ناراحتی در آن قسمت نکند.

۲-فضای کافی (Roomy enough) :

قسمت جلوی کفش باید فضای کافی (هم عرض و هم طول) وجود داشته باشد . چه اینکه در حین راه رفتن عادی، انگشتان پا به راحتی در آن جابجا بشوند .

۳-پاشنه یک اینچی (Max 2.5 cm heel) :

حداکثر پاشنه نباید بیش از ۲٫۵ سانتی متر ارتفاع داشته باشد. در غیر اینصورت ، پاشنه پا و مچ دچار ناراحتی و نهایتا درد در آن ناحیه احساس می شود.

۴-استفاده از عمر مفید (In good condition) :

کفش های استفاده شده خود را بررسی کنید چون در اغلب موارد پس از استفاده طولانی بسیاری از کارکردهای خود را از دست می دهد. و موجب ناراحتی و صدمه در مفاصل می شود.

۵- کف داخلی مناسب (Foot bed) :

کف کفش استاندارد باید قوس هایی داشته باشد که علاوه برهماهنگی با آناتومی بدن بتواند وزن بدن را در داخل چنین کفشی به صورت متناسب بر روی تمام سطح کف آن توزیع کند.

۶-رویه کفش هواگیر (Breathable) :

جنس رویی کفش باید طوری طراحی شده باشد که تهویه داخل کفش به درستی انجام شود. تا پاها در مدت زمانی که درون کفش قرار دارند عرق نکنند.

کفش هایی که باید مراقب استفاده از آنها باشید (کفش های خطرناک):

۱-صندل (Flip-flops)  :

این کفش های به دلیل نداشتن قوس کفی ، بالشتک پاشنه یا سیستم جذب شوک برای راه رفتن های طولانی اصلا توصیه نمی شود. در این صورت سبب بروز آسیب جدی می شود و همچنین مشکل صاف بودن کفی پا را تشدید می کند.

پوشیدن کفش های صندل باعث تغییر الگوی راه رفتن ، آسیب به تاندون پا ، خار پاشنه ، ترک پا می شود.


۲-پاشنه بلند (High heels) :

پوشیدن کفش پاشنه بلند باعث می شود وزن شما به قسمت جلوی پا جمع شده و در آن قسمت احساس ناراحتی کنید. و لذا نباید بطور معمول بیش از ۲٫۵سانتی متر باشد.

کفش پاشنه بلند و غیر استاندارد سبب می شود تا تعادل خوبی نداشته و سبب بروز درد در کمر و پا و التهاب عضلانی در نواحی بدن می شود. همچنین باعث بروز تحریکات عصبی ، برآمدگی و ایجاد میخچه شده و احتمال ابتلا به بیماری آرتروز را بیشتر می کند.


۳-کفش های اور رومی (Over-roomy shoes) :

این نوع کفش که برای استفاده در چشمه آب گرم و یا دریا طراحی شده بود برای استفاده روزمره اصلا مناسب نیستند. به دلیل حرکت زیاد پا و انگشتان در داخل ان سبب بروز مشکلات و درد پا و اندام های تحتانی می شود. در برخی موارد به دلیل اصطکاک مستقیم ایجاد شده پوست با جنس پلاستیکی آنها ناراحتی پوستی نیز ایجاد شده است .

 

۴-کلاسیک آپارتمانی (Ballet flats shoes) :

کفش تخت که به کفش عروسکی معروف است از قوس مناسبی در اجزاء مختلفش برخوردار نبوده و کف آنها بسیار نازک می باشد. این امر سبب می شود شوک وارده در اثر وزن مستقیما به پا و کمر وارد شود. استفاده مداوم از این کفشها سبب صاف شدن کف پا می شود.

این کفش به دلیل نداشتن بند و حفاظ سبب کشیدگی عضلات قسمت پشت پا و نیز آسیب به تاندون ها و بیماری دردناکی بنام خارپاشنه می شود. کف نازک آن به راحتی با کوچکترین شی تیز سوراخ شده و در مواردی فشار وارده سبب می شود که ناخن، گوشت انگشت را زخم کند.


نتیجه گیری

آنچه در جمع آوری مطالب گفته شده حائز اهمیت است و به ما در انتخاب و خرید کفش مناسب و خوب کمک می کند این است که کفش بدون پاشنه و کفش با پاشنه بلند هر دو مضر هستند.

هنگام خرید و انتخاب کفش مناسب توجه کرده و زیره و جنس رویه کفش، جنس پارچه یا چرم و قابلیت انعطاف آن را بررسی کنید. تا علاوه بر اینکه از خرید خود لذت برده باشیم، سلامت جسمی و روانی خود را نیز از دست ندهیم. حال با توجه به نکات بالا ما کفش مردانه اسکچرز ، کفش زنانه اسکچرز و بچه گانه اسکچرز را برای انتخاب شما پیشنهاد میکنیم . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *