کفش

کفش طبیعت گردی (Terrain) چیست؟

All Terrain shoe

هیچ وضعیت و زمینی برای پاهای شما سخت و مُضر نیست!

از بین همه لوازمی که برای طبیعت گردی یا کوهنوردی حائز اهمیت است. کفش به عنوان محافظ قلب دوم دارای جایگاه ویژه ای است. در تورهای گردشی که پیمایش زیادی پیش رو داریم و اغلب از مراکز درمانی دور هستیم. ساده ترنی پیش حادثه ، مثل سر خوردن ، پیچ خوردگی پا و … می تواند باعث ناراحتی زیادی شود.

کفش طبیعت گردی (Terrain) برای هر موقعیتی اعم از صخره ، بارندگی ، خاکی و غیره ساخته شده است. این کفش ها به عنوان کفش های طبیعت گردی شناخته می شوند. در کفی برخی از کفشها لایه ای از کربن استفاده شده تا استحکام لازم را داشته باشد. این زیره حرفه ای و فوق العاده سبب جلوگیری از آسیب دیدن پا ، و یا کفش در زمین سنگلاخی و طبیعت می شود. کفی و قسمت های مختلف این کفش از حالت انعطاف پذیری فوق العاده برخوردار بوده که در شرایط متفاوت قابل استفاده می باشد.

اگر شما قصد سفر دارید. و به دنبال کفش هستید که در طول سفر بدون تعویض کفش راحت باشید ، این بهترین گزینه است. شما می توانید در هنگام رانندگی ، دوچرخه سواری ، پیاده روی ، کوه نوردی و طبیعت و همه موقعیت های دیگر استفاده کنید. و تنها با همین کفش نهایت لذت و راحتی را تجربه کنید.

سری Terrain یا طبیعت گردی امروزه به یکی از پرطرفدارتیرن سری کفش ها در دنیا تبدیل شده است. درون کفش های طبیعت گردی علاوه بر ویژگی های مموری فوم ، سیستم گردش هوا و کوسن های فوق العاده. از تکنولوژی ENCAP در لایه میانی زیره استفاده شده است. این ویژگی در این سری کفش ها باعث راحتی بی نهایت آنها می شود. همچنین تکنولوژی های Hydrohesion  و  Rockstop سبب شده تا در موقعیت های متفاوت ، واکنش های مناسبی از کفش خود ببینید.

انواع کفش طبیعت گردی (Terrain) :

مهمترین نکته در انتخاب کفش طبیعت گردی ، راحتی و مناسب بودن است. برای لذت بردن از طبیعت گردی و حرکت در مسیرهای ناهموا صخره ای و کوه. برخی از نیازهای کفش بسیار ضروری می باشد. از میان می توان به تکیه گاه مناسب پا ، قوس استاندارد ، جای انگشتان ، زیره ضد سُر و غیره اشاره کرد. اگر کفش طبیعت گردی شما مناسب نباشد پا و اندام های ما آسیب جسمانی جدی خواهد دید.

کفش های ترینینگ انوع مختلفی از جمله Muddy Terrain , Rough Terrain , Rocky Terrain دارند. امروزه برندهای معروفی همچون اسکچرز نیز پا به عرصه تولید این کفش ها گذاشته اند. و یکی از استیل های شاخص در این حوزه، مدل All-Terrain  می باشد. این مدل مجموعی از قابلیت های فوق و برای همه این وضعیت ها طراحی شده است.

اگر در مجلات و نوشته های انگلیسی زبان نگاه می کنید حتما ترجمه هایی مشاهده می کنید. از جمله ، گردش در صحرا ، گردش در طبیعت ، دوچرخه سواری و ازین نوع ترجمه ها که در جملات بکار رفته است.

All-Terrain shoes(کفش های چهارفصل)

این مدل کفش برای انواع آب و هواها طراحی شده ست. یعنی می توان در آب و هوای برفی ، ابری و بارانی استفاده کرد. این کفش های به کفش های طبیعت گردی چهار فصل شهرت دارند. اما بسیاری از مردم اطلاعات درستی در این خصوص ندارند. و حتی بسیاری از فروشندگان کفش نیز آن را با کفش های تمرینی (Trail or Trailing) مخلوط کرده و توضیح اشتباهی ارائه می دهند.

کفش های چهار فصل (All-Terrain) این قابلیت را دارند. که شما را در تمام مسافرت ها و تورهای گردشی همرای کنند.

برخی از ویژگی هایی که برای انتخاب کفش طبیعت گردی باید بررسی شود:

۱-وزن کفش طبیعت گردی (Weight):

وزن کفش پیاده روی یکی از اساسی ترین آیتم هایی است که باید ببرسی شود. و به خاطر داشته باشید که وزن وارده بر پا ۵ برابر بیشتر از فشاری است که کوله پشتی ما وارد می کند. پس با انتخاب کفش مناسب و سبک می توان به افزایش ظرفیت و کارایی کوله پشتی و وزن بدن کمک کرد.

همچنین وزن سبک و مناسب کفش طبیعت گردی سبب کمتر خسته شدن ماهیچه ها شود. همچنین به مشکلات فلکسور و لگن دچار نمی شویم. البته این بدان معنا نیست که کفش های سنگین خیلی بد هستند. چه اینکه اگر برای مدت زمان کمتری در طبیعت می مانید می توانید از کفش های سنگین تر استفاده کنید.

۲-سایز کفش طبیعت گردی (Terrail):

پاهای ما در طول مسیر راهپیمایی و گردش متورم می شوند. لذا بهتر است کفش دلخواه را نیم سانت بزرگتر از کفش های معمولی (راحتی و روزمره) انتخاب کنیم. یکی از راه های مناسب برای انتخاب سایز مناسب در کفش طبیعت گردی ، شل کردن بندهای کفش است. سپس پا را به جلوی کفش چسباندن و تکان دادن انگشتان و سپس نیم سایز بزرگتر انتخاب کردن.

و در این خصوص، مهم است که شما در انتخاب جوراب نیز توجه کنید. و در نظر بگیرید که قرار است چه جورابی بپوشید.

۳-Break-In Period (جا باز کردن):

شاید شما هم این مورد با مورد انتخاب سایز (Sizing) اشتباه بگیرید. بله این مورد به سایز ربطی نداره. شما می خواهید در یک پیاده روی طولانی در زمین های مختلف (هموار و ناهموار و سنگلاخ …) شرکت کنید. پس نیاز به آماده سازی کفش هایتان نیزدارید.

هرچند سایز بندی شما مناسب بوده و از نظر راحتی و سبکی نیز راحت هستین. با این حال شما باید چند روز قبل ، چندین بار کفش خود را بپوشید. این عمل باعث می شود کفش جا باز کرده و پای شما به آن عادت کند.

۴-Traction:

حالت ترکشن یکی از ویژگی های کفش های Terrain و Hiking است. که باید در هر کفش طبیعت گردی و کوهنوردی استاندارد وجود داشته باشد. شما در طبیعت از میان مزارع ، پل های باریک و سنگلاخی زیادی عبور خواهید کرد. پس بسیار مهم است که حالت ترکشن و کششی داشته باشد. به خصوص در مسیرهایی که خیس هستند و می توانند شما را در وضعیت دویدن به خطر بیاندازند.

۵-Waterproofing (Water resistant):

ضد آب بودن کفش های طبیعت گردی و هایکینگ برای طبیعت مهم است. اما در نظر داشته باشیم که ضد آب بودن به معنای این نیست که آب اصلا وارد کفش نمی شود. چه اینکه ناحیه بالای کفش (ساق) باز است. و آگر پا داخل استخر آب شود ، حتما آب به داخل نفوذ می کند. ضد آب بودن بیشتر در قسمت بیرونی و جلوی کفش می باشد.

این ویژگی در تمام کفش های ضد آب به همین شکل عمل می کند. و البته در برخی از تکنولوژی های جدید مثل Water Resistant Skechers که با تکنولوژی نانو این قابلیت توسعه داشته است.

۶-Breathability:

یکی از آیتم هایی که بویژه در کفش های طبیعت گردی حائز اهمیت است. قابلیت تنفس بسیار بالا و مناسب می باشد. شما فرض کنید در حال دوچرخه سواری و طبیعت گردی هستید. این امر باعث تعریق زیاد شما می شود بویژه در فصول گرم. حال اگر رطوبت به آسانی از خارج خارج نشود باعث می شود داخل کفش و پاها بماند. این امر علاوه بر آسیب رساندن به پوست ، در طولانی مدت سبب تاول نیز می شود.

۷-مقاومت و دوام کفش:

یکی از مواردی که در انتخاب و خرید کفش طبیعت گردی باید به آن توجه نمود ، دوام کفش است. اگر به پا و پول خود ارزش قایل هستید ، پس باید کفش بادوام و اورجینال بخریم. و با یک خرید دو هدف مقرون به صرفه بودن هزینه ، اصلی و اورجینال بودن را باهم داشته باشیم.

لذا برای یک کفش Hiking و Terraining مقاومت آن در برابر ضربه های پیرامون و سختی آن بسیار اهمیت دارد.

۸-Ankle Support:

بسیاری از مردم که برای محافظت از مچ پا ترجیح می دهند کفش های ساق دار بپوشند. که امروزه این محافظت از مچ پا در کفش هاسی استاندارد طبیعت گردی نیز تعبیه شده است. کفش های طبیعت گردی در ناحیه مچ و بویژه پشت پا دارای حالت قوس و کوسن دار می باشند. این تشک هامانند یک کمرند دور ناحیه مچ را می گیرد و لذا باعث محافظ می شود. در ضمن شما می توانید برای اطمینان بیشتر در کوه نوردی و صخره نوردی، از کفش بوت استفاده کنید.

۹-زیره (Soles):

زیره در کفش های پیاده روی و دوندگی و جامپینگ و غیره ویژگی های خاص خود را دارد. به مراتب در کفش های طبیعت گردی توجه بیشتری به خود می گیرد. چه اینکه در جریان راهپیمایی طولانی در زمین های مختلف امکان برخورد اجسام تیز و سفت بیشتر است. و لذا باید دارای کفی محکم و البته قابل انعطاف باشد. امروزه برخی از برندهای معروف مثل اسکیچرز ، نایک ، مرل و … از کربن استفاده می کنند.

نتیجه

خوشبختانه امروزه با گسترش دانش فنی متخصصین در حوزه کفش جایی برای نگرانی باقی نگذاشته. شما می توانید علاوه بر مراجعه حضوری به فروشگاه های معتبر فروش کفش اورجینال. با جستجوی ساده در اینترنت یا پرسش از فروشگاه اینترنتی بصورت تیکت یا تلفنی یا در شبکه های اجتماعی خرید نمایید.

آنچه در این خصوص نوشته شده نتیجه بررسی بیش از ۱۰ سایت تخصصی در این حوزه می باشد. ما نیز در اسکچرز پوش از ثبت نظرات شما عزیزان استقبال می نماییم. تا ضمن ارائه توضیحات تکیمل تر از نقطه نظرات شما نیز نهایت استفاده را ببریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *