اخبار

ویروس کرونا چیست و در صورت مشاهده علائم آن چه باید کرد؟

coronavirus

ویروس کرونا چیست?

کرونا (corona) یا COVID-19 به معنای تاج یا هاله است. ویروس کرونا، ویروسی عفونی است که گلو، سینوس‌ها و دستگاه تنفسی را درگیر می‌کند. ساده‌ترین نوع کرونا ویروس ها سرماخوردگی معمولی و پیچیده‌ترین نوع آن در حال حاضر بیماری کرونا است. شهر ووهان چین اولین شهری است که درگیر بیماری ویروسی کرونا شده. در حال حاضر تمام ساکنان این شهر در قرنطینه قرار دارند.

شکل ساده‌تر این ویروس در گذشته نیز در بیماری‌هایی مانند سارس و نوعی آنفولانزا، مشاهده شده بود اما عامل بیماری مرگباری که این روزها دنیا را به حالت اضطرار در آورده است، جدیدترین نوع ویروس کرونا است. سرعت انتقال این بیماری، بسیار بالا است به طوری که پس از حدودا دو ماه از شروع این بیماری، حدودا ۱۱ هزار و نهصد نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا شده‌اند و تقریبا ۲۶۰ نفر بر اثر بیماری ویروسی کرونا فوت کرده‌اند.

پیش از بیماری کرونا، بیماری سارس (سندم حاد تنفسی) مهم‌ترین بیماری خطرناکی که منشاء آن کرونا ویروس بود، به حساب می‌آمد. سارس نیز از خاورمیانه شروع شد و پیشرفت قابل توجه‌ای داشت و قربانیان بی‌شماری گرفت. در حال حاضر این بیماری در سراسر جهان، پراکنده شده و در چند کشور اروپایی، در آمریکا و چند کشور آسیایی مواردی از ابتلا به بیماری کرونا مشاهده شده.

آیا شیوع بیماری همه گیر است؟

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) شیوع بیماری در سراسر جهان وجود دارد. این سازمان در تاریخ ۳۰ ژانویه ، شیوع بیماری COVID-19 را یک اورژانس بهداشت عمومی اعلام کرد. در این طیف ، کودکان ، زنان باردار ، افراد کهنسال و افرادی که دارای مشکلات تنفسی، بیماری قلبی، ضعف سیستم ایمنی به دلیل انواع سرطان‌ها و بیماری‌های نقص ایمنی هستند، آسیب پذیرتر بوده و بیشتر در معرض ابتلا به کرونا ویروس قرار دارند.

با توجه به شیوع و مسری بودن ویروس کرونا ، یک تفاوت اساسی در این است که بر خلاف آنفولانزا ، واکسنی برای کروناویروس جدید وجود ندارد. البته یک اقدام معقول و شاید پیشگیرانه دریافت واکسن آنفولانزا است که در صورت شیوع آن به اپیدمی گسترده تر ، شاید بتواند بار خدمات درمانی را کاهش می دهد.

علائم و نشانه‌های بیماری کرونا چیست؟

کرونا در ابتدا شبیه به یک سرماخوردگی ساده است و با گذشت زمان علائم آن شدیدتر می‌شود. آبریزش بینی، گلو درد شدید، تب برای مدتی طولانی، سردرد و تنگی نفس از مهم‌ترین علائم بیماری کرونا هستند.

در موارد خفیف، علائم این بیماری، شبیه به سرماخوردگی است و گاهه به اشتباه، آنفولانزا تشخیص داده می‌شود؛ اما شدت بیماری پس از چند روز بیشتر می‌شود و سرفه‌های شدید، تب بالا و درد و ضعف بدن به آن اضافه می‌شود. در موارد حاد این ویروس کلیه‌ها و دستگاه تنفسی فرد را درگیر می‌کند و باعث بروز مشکلات جدی برای بیمار می‌شود.

ویروس جدید کرونا ابتدا با تب خفیف حضور خود را در بدن میزبان اعلام می‌کند. کمی پس از تب، بیمار دچار سرفه‌های خشک می‌شود. گاهی اوقات، تب انقدر خفیف است که تشخیص داده نمی‌شود، بنابراین توجه به سرفه‌های خشک بی‌دلیل، حائز اهمیت است. حدودا ۷ الی ۱۰ روز بعد از سرفه‌ها، بیمار دچار تنگی نفس می‌شود، به مرور تب و تنگی نفس، شدت پیدا می‌کند و بیمار را راهی بیمارستان خواهد کرد. لازم است به محض مشاهده علائمی مانند تب، سرفه و تنگی نفس به پزشک مراجعه کنید و از نظر ابتلا به ویروس کرونا بررسی شوید.

روش‌های پیشگیری از ویروس کرونا و خطرات ویروس

ویروس جدید کرونا، هفتمین کرونا ویروس شناخته شده در حال حاضر است. در این بیماری، مهم‌ترین مسئله پیشگیری از ابتلا به ویروس است. بر اساس مطالعات بهداشتی مرکز جان هاپکینز ، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (Centers for Disease Control) این پیشنهادات را دارند:

۱-شست‌وشوی دست و صورت

اولین قدم برای جلوگیری از ابتلا به کرونا، شست‌وشوی مرتب و اصولی دست ها حداقل ۲۰ ثانیه و پرهیز از لمس صورت با دست‌های آلوده است. اگر صابون و آب در دسترس نیست از ضد عفونی کننده دست استفاده کنید. قبل و بعد از خوردن غذا، قبل و بعد از حضور در اماکن عمومی، در محیط کار و تحصیل، لازم است مکررا، دست‌های خود را با آب و صابون یا ژل ضد عفونی‌کننده حاوی الکل، بشویید.

۲-کنترل تعاملات روزانه

با افرادی که علائم سرماخوردگی مانند تب یا سرفه دارند به هیچ وجه تماس و برخوردی نداشته باشید و تا حد امکان از آن‌ها فاصله بگیرید و اگر مجبورید با آن‌ها در یک ساختمان باشید، حتما از ماسک استفاده کنید. هنگام عطسه یا سرفه خود یا دیگران، دهان و بینی خود را با دستمال تمیز بپوشانید و پس از سرفه و عطسه دستمال را در سطل زباله دردار بیاندازید.

ویروس کرونا ممکن است تا یک هفته به صورت نهفته در بدن وجود داشته باشد و پس از یک هفته علائم بیماری بروز کند. لذا ممکن است، افرادی که علائم بیماری را ندارند نیز، ناقل ویروس نهفته کرونا باشند. بنابراین در دوران شیوع این ویروس مطلقا از دست دادن و روبوسی با دیگران خودداری کنید.

۳-بهداشت در تغذیه

گوشت و تخم‌مرغ را به خوبی بپزید و در حین تمیز کردن گوشت مرغ یا گوسفند و گوساله به هیچ وجه دستتان را به چشم، بینی یا اطراف دهان خود نزنید و حتما پس از اتمام کار دست خود را با آب و صابون بشویید.

۴-کاهش ارتباط با حیوانات خانگی ، دام و طیور

از لمس و نوازش حیوانات اهلی و غیراهلی خودداری کنید و اگر ناخودآگاه حیوانی را لمس کردید، بلافاصله دست خود را با آب و صابون بشویید. افرادی که در محیط کار با دام زنده و غیر زنده، حیوانات وحشی و اهلی، مرغ و ماهی سر و کار دارند، بیشتر از سایرین در معرض ویروس کرونا قرار دارند. این افراد باید به دفعات زیاد، دست‌های خود را بشویند و دقت کنند که با دست آلوده صورتشان را لمس نکنند.

۵-کاهش تماس با اجسام خارج از محیط منزل

ویروس کرونا حدودا ۱۲ ساعت روی سطوح، فعال باقی می‌ماند. و چنانچه در این بازه زمانی فرد سالم بدون رعایت موارد ایمنی با آنها در تماس باشد ، ویروس از طریق پوست به فرد سالم منتقل می شود. بنابراین بعد از لمس میز، صندلی، دستگیره‌های اتوبوس و … حتما دست‌های خود را ضد عفونی کنید.

۶-مراجعه به پزشک

در هر زمان متوجه علائم بیماری شدید به پزشک مراجعه کنید. در صورت ابتلا به بیماری کرونا تا زمان بهبود در خانه بمانید و برای انتقال ندادن ویروس از اطرافیان خود فاصله بگیرید و نکات بهداشتی را کاملا رعایت کنید.

در پایان … عملکرد مسئولین منطقه آزاد قشم و کیش:

هر چند که ترس و نگرانی از ابتلا به ویروس کرونا بر تمام جهان سایه انداخته است، اما با توجه به آمار مرگ و میر نسبت به تعداد مبتلایان، می‌توان امیدوار بود که میزان خطری که کرونا برای جامعه بشری دارد، شاید کمتر از آن چیزی است که در بین مردم شایع شده. در واقع، نگاهی به آمار کشته‌های بیماری هم‌خانواده کرونا یعنی آنفولانزا، نشان می‌دهد که این ویروس، شاید آن‌چنان هم هولناک و مرگبار نباشد.

به طور کلی می‌توان گفت، میزان مرگ و میر در بین مبتلایان به کرونای جدید، حدود ۲ تا ۳ درصد است که نسبت به سایر بیماری‌های هم خانواده خود که قبلا وجود داشته‌اند (مثل آنفولانزا ، سارس ، سل و …)، بسیار کمتر است.

طی چند روز اخیر و پس از تایید اشاعه این ویروس در اکثر مناطق کشور ایران ، مسئولین مناطق آزاد بویژه قشم تمهیداتی را در انجام داده اند. قشم به عنوان جزیره ای که بیشترین حجم مسافرین در این ایام سال را به خود اختصاص می دهد بسیار حائز اهمیت است. در این راستا کلیه ورود و خروج های مسافرین و اهالی و کسبه از راههای مختلف هوایی ، زمینی و اتومبیل شخصی تحت کنترل می باشد.

کمترین کاری که فروشگاه اسکچرز پوش می کند:

در همین راستا و به ضرورت وظیفه وطنی و همگانی ، فروشگاه اسکچرز پوش نیز در سطح شهر اقدام به توزیع ماسک رایگان نموده است. و علیرغم استقبال همه هموطنان عزیز در زمان ورود به جزیره ، در زمان بازدید و خرید از فروشگاه ، ما ضمن توزیع دستکش و جوراب های یکبار مصرف به مشتریان ، به ضد عفونی مجدد محیط فروشگاه و دستهای مشتریان می نماییم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *