کفش

قسمت های مختلف کفش را حرفه ای یاد بگیرید

anatomy of shoes

حتما با نوشته یا توضیحاتی در مورد کفش ها مواجه شده اید. که در آن به اسامی یا قسمت های مختلفی اشاره شده است. یا هنگام خرید یک کتانی ورزشی یا کفش رسمی از سایت های خارجی توضیحاتی در مورد قسمت های مختلف کفش برای معرفی آن ارائه شده است.

لذا هر فردی چه برای افزایش آگاهی و خرید یا حتی معرفی کفش به مشتری نیاز به دانستن دقیق این عبارات دارد. من در اینجا به دو زبان فارسی و انگلیسی تمام اجزای کفش را معرفی می کنم. و اگر اجزایی رو نگفتم حتما زیر همین نوشته بهم یادآوری کنید تا بنویسم. یا اگر سوالی داشتین حتما ازم بپرسین.

در ضمن برای اینکه برخی مشخصات و اجزا مختص کتانی هستش. یا برخی از اجزا در کفش های رسمی وجود ندارد. در دو قسمت جداگانه به بررسی قسمت های مختلف کفش ورزشی و کفش رسمی می پردازم. و این نکته را هم فراموش نکنیم که قرار نیست همه این موارد در هر کفش ورزشی وجود داشته باشد. چه اینکه بنا به استفاده های متفاوت اعم از پیاده روی ، بسکتبال ، سالن و … طراحی های متفاوتی وجود دارد.

قسمت های مختلف کفش ورزشی

برای درک راحت تر و سریع ، این قسمت به ۴ ناحیه تفکیک شده است.

ناحیه جلویی کفش ورزشی

Toe Tip : یا Toe Cap . مطابق تصویر قسمت جلویی کفش (پنجه) بوده که بصورت مخفف Toe نیز گفته می شود.

Toe Burst Panel :  پنلی که رویه ناحیه Vamp و در پشت انگشتان پا قرار می گیرد. البته در برخی از موارد و بنا به سلیقه و طراحی برند موردنظر.

Vamp / Toe Box : وَمپ ناحیه ای است در قسمت جلو و بالای کفش ورزشی. این قسمت که برخی طراحان آن را محدوده اطراف انگشتان هم می شناسند. فناوری هایی از جمله Knit Mesh Upper و … که مربوط به روی کفش می باشد نیز در این قسمت ایجاد می شود.

Triple / Double Stitch : کوک هایی هستند که گاها سه تایی و گاها دوتایی دوخته شده اند.

Mudguard : یا گلگیر کفش که می تواند لایه ای چسب مذاب ، جیر ، چرم و یا هر نوع ماده ای دیگری باشد. این لایه برای زیبایی ، مقاومت و یا دلایل دیگری بر روی کفش های ورزشی تعبیه می شود.

Upper : همانطور که در توضیح Vamp گفته شد ، قسمت صرفا روی کفش (بالای انگشتان) را Upper می گویند. چه اینکه قسمت وَمپ شامل Toe , Mudguard هم می شود.

نواحی بالایی و بند کتانی ورزشی

Tongue Attachment : محل اتصال انتهای زبانه کفش به ناحیه وَمپ و کوارتر. و به عبارتی دیگر ، ابتدای کشیدگی زبانه کفش ورزشی.

Eyestay : این قسمت در برخی از کفش های آکسفورد وحود دارد. Lace stay  یا  Eyestay ناحیه ای است که Eyelets (سوراخ های بند) داخل ان قرار گرفته و برای تنظیم و فیت کردن بکار می رود.

Throat : محل اتصال کناره های پشتیِ وَمپ و بخشی از ناحیه Quarter می باشد. محل قرارگیری Throat در کفش ها متفاوت است. چرا که ومپ و پانل کوارتر غالبا در کفش های ورزشی یک تیکه هستند.

Lace Keeper : نگه دارنده بند.

Eyelet : سوراخ هایی که بند کفش از داخل ان رد می شود . برای تنظیم و سفت کردن کفش. به عبارتی محل رد شدن بند های کفش ورزشی.

Shoe Lace / Laces : بند کفش گفته می شود.
Quarter Logo : قسمتی در ناحیه رویه که لوگوی برند کفش یا هر علامت دیگری بر روی آن نصب شده است.

Quarter Panel : پنل کوارتر یکی از اجزای رویه محسوب می شود. کوارتر یا رویه اتصال، دارای دو کوارتر یا ترک است. این قسمت در برخی کتانی های ورزش طولانی و در برخی کوتاه است. این ناحیه اتصال دهنده قسمت جلو به پشت کفش یا اجزای دیگر می باشد. این قسمت ، روی پاها را می پوشاند.

Tongue : زبانه کفش نواری است که می تواند از الیاف های طبیعی و مصنوعی میتفاوتی ساخته شده باشد. این زبانه در زیر بندها بوده و در سراسر ناحیه Throat کشیده شده است. این زبانه از روی پا محافظت می نماید. و از ساییدگی Laces  یا توری یا بندها و سوراخ های آن بر روی پا جلوگیری می کند.

نواحی دهانه و پشت کفش ورزشی

Collar Lining / Collar : یقه کفش یا Collar که می تواند از متریال متفاوتی تشکیل شده باشد. بهترین آنها از جنس پنبه یا الیاف آنتی باکتریال و نرم می باشد. یقه علاوه بر اینکه مچ پا را محافظت می کند باعث راحتی پا نیز می شود.

Padded Collar : بالشتک های حرفه ای و نرمی هستند. که برای محافظت از تاندون آشیل و مچ در کفش های استاندارد مثل نایک و اسکچرز بکار برده می شود.

Stitch / Turn Seam : روشی از انواع دوخت های حرفه ای است. و در اینجا به نوع دوختی اشاره می کند .که در ناحیه بالای کفش و زبانه بکار رفته است.

Top Line : قسمت بالای کفش را Top Line یا خط بالایی می گویند. این قسمت همان ناحیه ورودی کفش می باشد.

Heel Notch : تورفتگی U  یا V شکل است. که در قسمت یقه کفش طراحی می شود. و به منظور کاهش فشار وارده به ناحیه تاندون آشیل در زمان خم شدن و ورزش بکار می رود.

Mustache : یک نوار باریک که برای تقویت و اتصال نواحی پشت کفش بکار می رود.

Heel Collar – Pull Tab : زبانه نگهداری کفش که از بالای پاشنه امتداد پیدا کرده است. این زبانه اصولا در کفش راننینگ یا Training بکار برده می شود.

Heel Counter : هیل کانتر یا پیشخوان پاشنه یک لایه لاستیکی یا الیاف است. این ناحیه برای تقویت جام پاشنه کفش و مقاومت از پا بکار می رود. این قسمت همچنین قوس پشت پا را محافظت نموده و در زمان فشار و شوک وارده به پا ، از انها محافظت می کند. این قسمت وظیفه اتصال اجزای پشت را نیز برعهده دارد.

Heel Stabilizer : به مانند پاشنه پوش های پاک سمن عمل می کند. یا همان تثبیت کننده پاشنه است. که جنس آن می تواند چرم یا مواد دیگری باشد. که در کفش های رسمی کلاسیک و کتانی ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

نواحی زیرین کتانی ورزشی

مهمترین و اصلی ترین قسمت در تمام کفش ها ناحیه کفی می باشد. این ناحیه از سه قسمت داخلی ، میانی ، خارجی تشکیل می شود.

و فناوری های متفاوتی و تکنولوژی های به روز در این قسمت طراحی می شود. به جهت مهم بودن و گسترده بودن ناحیه کفی کفش ، بررسی آن را در سایر نوشته ها دنبال کنید. و در این نوشته به بررسی جزئیات آن نمی پردازیم.

Midsole / EVA : لایه میانی یا وسطی کفش است. این ناحیه همان قسمتی است که فناوری های کوشن و کنترل شوک در ان جاگذاری می شوند. این لایه در کفش های غیراستاندارد از فوم و در کفش های استاندارد از EVA و یا ایوا پیشرفته تشکیل شده است.

 Outsole EVA : ناحیه بیرونی و قسمتی که با سطوح برخورد می کند. و اصولا از جنس Rubber در کفش های اورجینال و استاندارد استفاده می شود.

Flex Grooves : شیارهای افقی شکل که در قسمت جلویی کفش های رانینگ یا ترکینگ طراحی شده است.

Shank : در برخی از کفش مابین لایه میانی Midsole و لایه Outsole استفاده می شود. که برای تحمل فشار وارده و تقویت پا در تمرینات سخت یا کوهنوردی بکار می رود.

Air Pockets : کیسه های هوا که دارای طراحی های متفاوتی در برخی کفش های شرکت نایک مورد استفاده قرار می گیرد.

در بخش بعدی به بررسی قسمت های مختلف کفش رسمی و کلاسیک می پردازیم. فراموش نکنید که در این کفش ها بسیاری از قسمت ها مشترک با کتانی های اسپرت و ورزشی می باشد. و لذا از تعریف مجدد آنها خودداری می کنم.

 

Formal and classic shoes

قسمت های مختلف کفش های رسمی و کلاسیک

Facing : رویه کفش های رسمی. این ناحیه ، قسمتی است که shoelace eyelets بر روی آن قرار می گیرد.

Topline : بالاترین لبه واقع شده در رویه کفش می باشد.

Welt Stitching : این ناحیه نواری است از چرم که دورتادور کفش را فرا گرفته است. قسمت بیرونی آن به ناحیه بالایی کفش وصل شده است. و در واقع اتصال اجزای بالا و پایین کفش نیز می باشد. این نوع دوخت یکی از دوخت های حرفه ای می باشد.

Platform : پلتفرم در کفش های پاشنه بلند ، چکمه و یا حتی صندل های زنانه وجود دارد. قطعه ای است ضخیم در حدود ۳ الی ۱۰ سانتی متر.

 

همانطور که دیدید در بخش دوم این نوشتار به جهت اینکه. بسیاری از موارد و اجزا در کفش های ورزشی و اسپرت وجود داشتند تکرار نشدند.

2 دیدگاه در “قسمت های مختلف کفش را حرفه ای یاد بگیرید

 1. كيوان گفت:

  سلام
  با تشکر از زحمات شما بخاطر همه ی مطالب جامع و کاملی که در اختیار ما قرار میدهید.
  نسبت به وب سایت های مشابه کاملا علمی و حرفه ای کار شده است، امیدوارم که انتشار مطالب خوبتان همچنان ادامه داشته باشد.

  1. صوفیا میرزایی گفت:

   سلام جناب کیوان
   وقت بخیر
   شما لطف دارین .
   انشالله هرجا هستین شاد و پیروز و جیبت پر از پول باشه.
   بهتون اطمینان میدیم که مطالب وبلاگی و مجله ما ادامه داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *