اخبار

۷راهکار برای بهبود کیفیت دورکاری در جریان ویروس کرونا

راهکار برای بهبود کیفیت دورکاری

طبق مطالعات مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری (CDC) 17سال از آخرین تهدید ویروسی در مقیاس جهانی می گذرد و نتیجه آن از بین رفتن سارس بود. در این ایام سازمان بهداشت جهانی ، فراگیر شدن کوید-۱۹ (COVID-19) را به عنوان یک اورژانس بین المللی اعلام کرده است. این معضل در سراسر جهان بسیاری از سازمان ها بویژه مشاغل را تحت تاثیر قرار داده و با گذشت زمان ، اوضاع در حال بدتر شدن است. با این وجود ، راه حلی که می تواند تا حدودی باعث جلوگیری از گسترش و کنترل ویروس شود ، دورکاری (teleworking) است.

با شیوع ویروس کرونا بسیاری از شرکت ها علیرغم اینکه به دورکاری اعضا تمایل پیدا کرده اند. اما پاره ای از سوالات سبب کندی عملی شدن این امر شده است. تغییر روند کاری شرکت ها نیازمند پاره ای از نکات است که در ذیل به آنها می پردازیم . نباید از واقعیت دور شد. چه اینکه حفظ بهره مندی و بهبود کیفیت دورکاری در جریان ویروس کرونا برای بسیاری از مدیران مهم می باشد. در ایران نیز که این فرآیند هنوز جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده است ، مشکل دوچندان می باشد.

دورکاری چیست ؟

دورکاری روشی برای سازماندهی کارب بر مبنای ایجاد انعطاف زمانی و مکانی در انجام  کار ، با استفاده از قابلیت های فناوری اطاعات است (مرکز اطلاعات و مدارک علمی ایران). اهمیت این امر تا حدی است که بسیاری از شرکت های بزرگ صنعتی و هواپیمایی از جمله لوفت هانزا به مرخصی اجباری کارکنان اقدام نموده است. شرکت کی اف سی و مک دونالد برخی از شعبه های پر تردد خود را تعطیل و به حالت تعلیق درآورده است. یا اینکه ناو هنگ کنگ با ۲۷۰۰۰ خدمه از همه کارکنان خواسته تا ۳ هفته مرخصی بدون حقوق بروند. و این ها تنها چند مورد از آمارهایی است که در سطح جهان وجود داشته دارد.

دورکار کیست؟

به استناد ماده یک آیین‌نامه دورکاری: کارکنان دورکار آن دسته از کارکنان دولت (اعم از رسمی و پیمانی و قرارداد کار معین) می‌باشند که در راستای طرح دورکاری و در چارچوب ضوابط تعیین شده به انجام فعالیت می‌پردازند.

 ۴ چالش اصلی در پروسه دورکاری چیست؟

پیش از پرداختن به راهکار های افزایش بهره وری در زمان دورکاری در منزل ، به چالش اصلی در این حوزه پرداخته می شود که عبارتند از:

۱-عدم انتشار و دسترسی به اطلاعات در زمان مناسب

۲-کمبود امکانات فنی و ابزار مناسب در برخی از کارکنان

۳-حواس پرتی ها و حاشیه های پیرامونی

۴-عدم وجود ارتباط نزدیک بین اعضای تیم

 ۷ راهکار عملی برای بهینه کردن دورکاری یا برون سپاری مشاغل به خانه ها:

۱- کنترل ارتباطات؛ شما به مانند محل کار خود با همکاران جدید خود که اعضای خانوادتان هستند بیشتر در ارتباط خواهید بود. پس برای مدیریت بهتر این موضوع به چند نکته توجه نمایید.

*سعی کنید وارد بحث های طولانی که امروزه “کرونا”  در صدر همه صحبت های دوستانه می باشد ، نشوید.

*حواشی و موانع اتلاف وقت را به حداقل برسانید. مثلا سعی کنید در زمان انجام کار تلویزیون را کنار بگذارید.

۲- انتخاب محل کار مناسب در خانه (ایجاد فضای کارآمد):

*جایی را انتخاب کنید که راحت باشید. سعی کنید کمتر از جای خود بلند شوید . و زمان صرف ناهار و نوشیدنی خود را زمانبدنی کنید .

*سعی کنید یک فضای اختصاصی برای خود ایجاد کنید . اگر اتاق خصوصی دارید که بسیار عالی است در غیر اینصورت نباید تسلیم شد. شما می توانید حتی گوشه ای از آشپزخانه ، پذیرایی را برای خود اختصاص دهید.

*سعی کنید محیط اطراف و میز کارتان را خلوت نموده و صرفا وسایلی که برای انجام کارهای روزانه خود ضروری هستند را در کنار خود قرار دهید تا کمتر از جای خود جابجایی شوید.

۳- کار در ساعت مشخص همیشگی:

هر چند طبق تعریف و اصول دورکاری ، در این پروسه ساعات کاری بصورت شناور میباشد اما یک دورکار می تواند با تنظیم ساعات کاری خود بصورت مشخص کارایی بهتری را برای خود به همراه داشته باشد. و باعث هماهنگی و شناخت سایر اعضای شرکت نسبت به کار شما می شود.

۴-آنلاین بودن و در دسترس بودن!

شما باید در طول ساعت کاری خود همیشه برای صحبت با همکاران و یا مشتریان احتمالی خود آمادگی داشته باشید. همچنین شما می توانید با استفاده ازبرنامه checky میزان زمان صرف شده در اینترنت از جمله اینستا را کنترل کنید. یا برنامه Freedom به شما کمک می کند تا زمان مشخصی را برای فیس بوک صرف کنید.

۵-تماس های ویدئویی را برای پاره ای جلسات مهم خود دست کم نگیرید.

زمان بندی جلسات و راه اندازی اتاق های ملاقات (Meeting Room) حتی می تواند به پگاره ای از مشکلاتی که قبلا با آنها مواجه بودید چاره کند. فراهم بودن نوشیدنی ، صرف مکان و زمان مناسب برای ناهار نیز از دیگر مزایایی است که این اتاق ها می تواند کمک کند.

۶-برنامه های کاری خود ارزیابی کنید.

شما می توانید بر اساس چک لیست خود برنامه های کاری خود را با رئیس خود برنامه ریزی کنید تا هفته ای یکبار بتوانید کارهای خود را گزارش نمایید. از طرفی سعی کنید برنامه خود طوری تنظیم نمایید که فعالیت شما با سایر بخش های سازمان همپوشانی داشته و هماهنگ باشد.

۷-بعد از کار به خانه برگردید!

هرچند شما به عنوان دورکار (ولو برای مدت موقت تا زمان رفع ویروس) در خانه مشغول به کار خود هستید، سعی کنید پس از کار به خانه بروید. یکی از خطرات دورکاری در منزل ، خستگی زیاد است. برای اجتناب از این واقعه ،  لباس های کار و خانگی خود را جدا نمایید. سعی کنید با پیژامه پشت میز کارتان ننشینید و با لباس کار در محدوده کار خود حاضر شوید.

نتیجه

کارفرمایان نیز باید ضمن بالا بردن جو و روحیه کار تیمی به ارزیابی و تحلیل مشکلات بپردازند. فراموش نکنید که کارفرمای شما برای رعایت و سلامتی حال کارکنان خود اقدام به دور کاری نموده است. پس این باور نباید در ذهن شما نقش ببندد که دورکاری به معنای کمتر کار کردن است. از زمان شروع کار کردن در خانه ، حتما برنامه های کار و زندگی خود را بصورت منظم بنویسید. شما می توانید به هاب اسپات مقاله در این خصوص مطالعه کنید. شما می توانید مقاله دورکاری در زمان شیوع کروناویروس را نیز مطالعه کنید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *