کفش

راهنمای خرید بهترین کفش ورزشی برای دویدن

لباس و کفش ورزشی، لوازمی هستند که شما برای ورزش رانینگ نیاز دارید. این لوازم که عمده ترین انها کفش می باشد می بایست با دقت انتخاب شود. چرا که در هر رشته ورزشی کفش بیشترین نقش را ایفا می کند. در ورزش دوندگی نیز ، این کفش شماست که تمام وزن بدن و شوک حاصل از زمین را تحمل می کند.

انتخاب بهترین کفش ورزشی برای دویدن در فروشگاه ها کار آسانی نیست. با این حال تکنیک هایی که در اینجا بیان می شود اصلی ترین موارد هستند. و در زمان خرید کفش رانینگ باید تا حد زیادی مورد توجه قرار گیرند.

تکنولوژی کفش های دوندگی هر ساله در حال پیشرفت بوده و تغییر می کند. هر ساله فناوری های جدیدتری ارئه می شود و لذا تکیه کردن تنها بر یک مدل وسبک خاص چندان درست نمی باشد.

بنابراین با توجه به استایل هر شخص و مدل دوندگی (رانینگ) نمی توان گفت که یه نوع کفش وجود دارد. که برای هر نوع دونده ای صد در صد عالی است. با این وجو ما در این مقاله ویژگی های اصلی که تا حد زیادی می تواند نیاز شما را برطرف کند بیان می شود.

7 ویژگی و تکنیک که باید در زمان انتخاب کفش توجه نمایید

امروزه تنوع بسیار بالای کفش ها و تکنولوژی های موجود و نبود راهنمای مناسب ، خرید را با مشکل مواجه نموده است. لذا عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند تا حد زیادی نیاز شما در این خصوص را برطرف کند.

1-پاشنه (Heel)

پاشنه کفش، اصلی ترین محل فرود فشار در زمان دوندگی می باشد. و لذا باید مچ پا و پاشنه در اولویت اصلی انتخاب کفش مخصوص دویدن مورد توجه قرار گیرد. پاشنه کفش دویدن باید کاملا راحت بوده و سفت نباشد (نه شل و نه محکم). بند کفش دوندگی را باید از آخرین سوراخ ها هم رد کنید، تا از لغزش پا درون کفش جلوگیری کند. در این حالت پاشنه پا باید بتواند کمی در کفش حرکت کند و شما احساس ناراحتی نکنید. از سوی دیگر ناحیه پاشنه پا نباید به حدی آزاد باشد که پاشنه به راحتی از کفش بیرون بیاید.

2-طول کفش (Length)

در طول دویدن پاهای دوندگان کمی متورم شده و کشیده تر می شود. و کوتاه وبدن قد یا طول کفش سبب ورود آسیب جدی برای پا می شود. لذا لازم است در انتخاب کفش رانینگ به اندازه یک شست دست بین نوک کفش تا بلندترین انگشت پا فاصله باشد. برای اندازه گیری دقیق باید بندهای کفش را بسته و آن را متحان کنیم. در این حالت چنانچه شست پا به راحتی در داخل کفش حرکت کرده و بالا و پایین برود، طول کفش برای شما مناسب است. نکته آخر اینکه بلندترین انگشت پا لزوما انگشت شست نیست بلکه می تواند انگشت دیگری باشد.

3-رویه کفش (Instep)

قسمت بالایی کفش رانینگ (رویه) باید احساس راحتی و اطمینان را در شما بوجود بیاورد. چنانچه پس از پوشیدن کفش احساس کردین که پای شما تحت فشار بوده و کفش تنگ است. بایستی بندهای کفش ها شل کرده و از نو ببندید. چه اینکه ممکن است احساس تنگ بودن کفش ناشی از سفت بستن بندها باشد.

4-گودی پا (Feel)

بهترین راه برای انتخاب کفش دویدن آگاهی از ویژگی های پای خودتان بویژه نوع قوس پا می باشد. قوس یا گودی پا در سه حالت معمولی (normal arch)، کم (low arch) ، زیاد (high arch) در پاهای افراد متفاوت است.  در این خصوص می توانید در سایت  Runners world  مدل گودی پای خود را بدست آورید. پس کفشی را انتخاب کنید که برای کف پای شما مناسب باشد. تا در هنگام استفاده از کفش رانینگ بر روی سطح زمین یا تردمیل دچار گرفتگی عضله پا نشوید

5-پهنای کفش (Width)

پهنای کفش استاندارد و مناسب برای دویدن باید طوری باشد. که قسمت پنجه و جلوی پا (forefoot) به راحتی بتواند در آن حرکت کند. به عبارتی پهنای کفش باید طوری باشد که در پهن ترین ناحیه پا، حدود یک چهارم اینچ (6میلیمتر) بادخور داشته باشد. چه اینکه اگر کفش خیلی باریک باشد، انگشت کناری شما روی لبه زیره کفش قرار می گیرد.

6-انعطاف پذیری (Flex)

انعطاف پذیری کفش های رانینگ از دیگر آیتم هایی است که باید در زمان انتخاب به آن توجه کرد. نامناسب بودن انعطاف پذیری سبب بروز درد در ناحیه گودی پا و التهاب پلانتاژ (plantar fasciitis) می شود. از سوی دیگر کم بودن انعطاف پذیری سبب کشیدگی تاندول آشیل و کف پا می شود. لذا همانطور که متخصصین می گویند قبل از پوشیدن کفش رانینگ ، نقطه انعطاف آن را بررسی کنید.

7-قابلیت تنفس (Air Cooled)

انتخاب کفش رانینگ که دارای قابلیت تنفس می باشد بسیار مهم است. برندهای امروزی مثل اسکچرز و نایک در رویه کفش های رانینگ خود از کتان مشی استفاده می کنند. همچنین ازفناوری های ETC آنتی باکتریال ، EVO ، Air Mesh ، Air Cooled استفاده می کنند. همه این تکنولوژی ها برای این است تا در زمان های مختلف دوندگی ، پا و داخل کفش عرق نکرده و جریان هوا به راحتی در آن گردش داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *