کفش

تکنولوژی فوم حافظه دار (Memory Foam) در کفی های اسکچرز چیست ؟

انتخاب با ماست!

انتخاب نوع کفی کفشی که می پوشیم بسیار حائز اهمیت است. چه اینکه کفش ، محافظ قلب دوم ماست. اما چگونه بدانیم که کفی کفش از چه جنسی باشد. شرکت اسکچرز صاحب برندی است که در کفی کفش هایش از تکنولوژی فوم حافظه دار (Memory Foam) استفاده می کند. با این وجود بسیاری از مردم دنیا شناختی درستی از فناوری مموری فوم ندارند.

در این میان عبارتی که شاید به جهت شباهت کارایی اشتباه شود ، فناوری ویسکو الاستیک (Visco Elastic) می باشد. لذا بطور خلاصه لازم است گفته شود که علیرغم شباهت بسیار ویسکو با مموری فوم ، تفاوت هایی نیز وجود دارد. با این وجود سفت بودن ویسکو الاستیک ، انعطاف پذیری کمتر و سنگین بودن از تفاوت های شاخص آنهاست. در حالی که کفی مموری فوم علاوه بر تمام ویژگی هایی که ویسکو دارد، دارای انعطاف و هوشمندی بیشتری است.

تاریخچه کفی مموری فوم :

مموری فوم از زمان اختراع خود مسیر طولانی طی کرده است. این نوع فوم حدود 50 سال قدمت دارد. در واقع، این نوع فوم در در سال 1966 طبق قراردادی ابتدا توسط ناسا اختراع شد که می توانست در هنگام پرتاپ موشک ، ایمنی و راحتی فضانوردان را به همراه داشته باشد.

این فوم که در ابتدا با عنوان کفی بهاره راحت (slow spring back foam) شناخته شد با ایجاد ماتریسِ پلیمری دارای یک ساختار جامد آزاد است که پس از فشار به حالت اصلی خود بر می گردد. بعدها در تجاری سازی این فوم ، در وسایل پزشکی  و تجهیزات ورزشی و کلاه ایمنی و همچنین در تولید خوشخواب ها ، کوسن های صندلی ، بالش و حتی کفی کفش مورد استفاده قرار گرفت. در این مقاله ، شما را در خصوص ویژگی مموری فوم کفش های اسکچرز به تفصیل آشنا می کنیم.

نقل قول از ویکی پدیا: از مموری فوم در تشک بیمارانیاستفاده می شد که بیما مجبور بود برای مدت طولانی در تختخواب بماند. این فناوری سبب میشد جریان خود به تمام نقاط بدن بیمار برسد و او دچار زخم بستر نشود. این تشک ها کاهش چشمگیری در بروز چنین ناراحتی ها را به همراه داشت.

مموری فوم چیست؟

مموری فوم در اصل از نوعی پلیمر معروف بنام پلی اورتان ساخته شده است. این ماده امروزه در بسیاری از تشک های طبی و صندلی های طبی نیز وجود دارد. مموری فوم نوع بادوام تری از این مواد است که از چگالی متناسب برخوردار است. این فوم به دلیل داشتن پشتیبانی و کاهش فشارهای وارده بسیار عالی می باشد. همچنین لوازم خواب یا کفی های ساخته شده از این فوم ، دارای طول عمر بیشتری هستند. مموری فوم در ابتدا برای استفاده همگان بسیار گران بود. اما بعدها ارزان تر شد.

این فناوری دارای مصارف مختلفی است از جمله در پزشکی ، صندلی ویلچر، بالشتک های بیمارستانی و غیره. مموری فوم در کفی کفش مانند بالشتک نانو بوده که قالب پا را به خود می گیرد. در واقع تکنولوژی مموری فوم کفی های منعطف و نرمی هستند که حداکثر راحتی را برای ما فراهم می کنند. و این عوامل سبب شد اسکچرز به سرعت معروف و در سراسر دنیا طرفداران زیادی به دست بیاورد. برای دیدن مقالات بیشتر در این خصوص به این سایت مراجعه کنید.

انواع مموری فوم چیست؟

مموری فوم در سه نوع اصلی عرضه و تولید می شود: اسفنج حفره باز (Open cell foam) ، سنتی یا قدیمی ، تزریق ژل (Gel-infused). هریک از این سه مدل مزایا و معایبی دارد که به اختصار بیان می شود.

مموری فوم سنتی: نسل اول فوم همان چیزی است که بسیاری از مردم آن را تجربه کرده اند. چه در تشک خواب ، چه مبلمان منزل و چه کفی کفش. این مموری نیز قالب بدن را گرفته و ازین بابت با دو مورد دیگر مشابهت دارد. اما بزرگترین مشکل و انتقاداتی که بر این مدل وارد است ، حفظ گرمای بدن و ناراحی ناشی از گرمای زیاد می باشد. از این رو دو مدل دیگر طراحی شد تا بتواند این مشکل اساسی را برطرف نماید .

مموری فوم سلول باز یا اسفنج حفره باز : نسل دوم نوع دیگری از فوم است که تا حدودی اشکال نوع سنتی را برطرف نموده است. در این مدل مشکل گردش هوا تا حدود زیادی برطرف شده است. و لذا این اصلاح ساختاری باعث شده است که در زمان استفاده از آن ، گرمای بدن به راحتی منتقل شده و با گردش هوای مناسب بدن انسان احساس آرامش بکند.

مموری فوم ژلی یا همان فوم تزریق شده با ژل: آخرین دستاورد فومی است که پر از ژل نانو می باشد. نسل سوم مموری فوم در سال 2006 توسط Peterson Chemical Technology طراحی و به ثبت رسیده است. این فوم حافظه دار ، ضمن جذب گرمایش حاصل از پا و بدن در هنگام استفاده و یا خواب ، سبب تنظیم دمای بدن می شود. به عبارت دیگر سبب تغییر فاز ژل می شود.

همچنین تکنولوژی نانو میکروبیدهای ژل استفاده شده در این نوع فوم ، سبب افزایش استاندارد چگالی کفی می شود. و این امر سبب پمپاژ منظم خون می شود. امروزه در بسیاری از محصولات برندهای معروف لوازم خواب و نیز کفی های مموری فوم اسکیچرز، از ترکیبات آلوورا ، عصاره چای سبز و ذغال فعال برای کاهش بو استفاده شده است.

مزایای استفاده از کفی مموری فوم چیست؟

کفی های مموری فوم دارای فواید اساسی و شناخته شده ای است که به طور خلاصه آنها را بیان می کنیم:

1-استفاده از گرمای بدن شما برای ایجاد حس راحتی:

یکی از مزایای عالی فوم حافظه دار جامد این است که از گرما و وزن بدن شما استفاده کرده و تغییر حالت می دهد. این همان ویژگی فناوری ویسکو است. در واقع گرمای بدن یا پاهای شما باعث تغییر حالت ژل ها می شود. در این حالت ، کفی کفش ، قالب پای شما را به خود گرفته و پس از استفاده نکردن از آن مجدد به حالت اولیه خود باز می گردد. ولو اینکه قبل از استفاده از کفش، آن را در سردترین محل گذاشته باشیم سریعا تغییر حالت می دهد.

این ویژگی باعث راحتی فوق العاده می شود که دراستفاده از مموری فوم حاصل می شود. این مزیت به حدی مهم است که امروزه برندهای معتبر تشک های طبی از آن در خوشخوابهای استفاده میکنند. چرا که باعث پشتیبانی و راحتی ستون فقرات شده و برای منحنی کمر را در حالت استاندارد نگه می دارد. همپچنین گودیِ کف پا را پر کرده و بسیار مناسب است.

2-باعث کاهش درد می شود

از دیگر مزایای این فوم کاهش دردهای کمر می باشد. این فناوری می تواند تا حد زیادی برای تسکین آرتروز یا درد مفاصل به کمک شما بیاید. این تکنولوژی با کاهش فشار وارده به نقاط حساس بدن مثل کمر ، ستون فقرات ، پاها سبب راحتی شده و حالت استاندارد ارگونومی بدن را حفظ می کند.

فایده این نوع فوم تا حدی است که امروزه بسیاری از تشک های طبی خواب بدون فنرساخته می شود. چه اینکه داخل آن از مموری فوم ساخته شده است. و این برای بسیاری از افرادی که کمر درد دارند خبر بسیار خوبی است. همین فرآیند در کفی کفش های اسکچرز سبب شده محبوبیت کفش های این برند آمریکایی در دنیا همه روزه افزایش پیدا کند.

3-ضد حساسیت و ضد آلژی است

فناوری نانو بکار رفته در کفی های مموری فوم ، خاصیت ضد آلژی و ضد حساسیت دارند. این کفی های به جهت مواد بکار رفته در آنها مانع ورود گرد و غبار به داخل کفی می شود. در نتیجه سبب جلوگیری از حالبت انعطاف پذیری شده و کفی کفش همیشه پس از درآوردن کفش حالت اولیه خود را حفظ می کند. این فوم برای بسیاری از افرادی که حساسیت و یا آلژی به موادی دارند که در بسیاری از کفش های غیراستاندارد بکار رفته ، می تواند گزینه مناسبی باشد.

4-دوام و پایداری مموری فوم بالاست (Durability)

اگر قرار است هزینه ای برای کالای خواب یا کفش خود صرف کنید بهتر است مسیر درست آن را بدانید. چه اینکه دوام کفی های مموری فوم بیشتر از کفی های طبی دیگر می باشد. با این وجود، دوام و ماندگاری بیشتر کفی مموری فوم اسکچرز به وزن و استفاده صحیح از آن بستگی دارد. و مورد دیگر بسته به این دارد که دوام و راحتی را چگونه باید تعریف نماییم. از دیدگاه خودمان یا در حالت استاندارد. چون هر کفشی مدت زمان استانداردی دارد که بسته به نوع استفاده (دو ، پیاده روی و …) از 400 کیلومتر تا 900 کیلومتر تخمین زده اند.

5-چگالی استاندارد دارد

کفی های مموری فوم اسکچرز دارای چگالی و تراکم استانداردی بوده و مواد مصنوعی اضافی در آن استفاده نشده است. چه اینکه چگالی استاندارد سبب جلوگیری از چگالی کاذب شده و فضای خالی برای پر شدن با مواد اضافی را نمی دهد. این مزیت کفی مموری فوم سبب افزایش مقاومت آن در برابر آتش و میکروبهای پیرامون می شود.

همچنین این ویژگی منحصر به فرد سبب طولانی شدن عمر مفید عملکرد فوم حافظه دار می شود. نکته قابل توجه اینکه ، اسکچرز در برخی از مدل ها ، چگالی کفش را بصورت استاندارد بالاتر برده تا برای افراد با وزن خیلی بالا و کارهای خاص عملکرد بهتری داشته باشد.

6-هوشمند بودن مموری فوم

همانطور که بررسی های گذشته هم بیان کردیم ، کفی مموری فوم هوشمند بیانگر حالت قالب گیری سریع کفی را بازگو می کند. زمانی که یک فوم از نسل اول و دوم را فشار می دهیم ، فوم پایین رفته و پس از برداشتن دست مجددا به حالت اول خود باز می گردد. این فرایند در فوم هوشمند با تاخیر صورت می گیرد. این فرآیند هوشمندانه سبب می شود برگشت فوم  با شدت نیروی کمتری صورت بگیرد. برعکس فوم های قدیمی در فوم هوشمند اسکچرز انرژی برگشتی از کفی به پا در یک محدوده تخلیه نمی شود و باعث می شود مدت طولانی از آن استفاده کنید.

نتیجه:

خرید یک کفش استاندارد که در آن فناوری مموری فوم بکار رفته می تواند تصمیم خوبی برای شما باشد. این امر ممکن است به راحتی شما در راه رفتن ، دویدن و استفاده روزمره بسیار کمک کند. ممکن است از بین بردن بوی بد پا یا سفت بودن کفی ، خالی بودن گودی کف پا و بسیاری از موارد دیگر دلایل خرید شما باشد. بطور کلی این کفی می تواند بسیاری از انتظارات شما را برآورده کند که دیگر احساس گرما ، عرق کردن ، کمر درد نکنید .

شرکت اسکچرز با دیدن تجربه استفاده از تکنولوژی منحصربفرد فوم حافظه دار  در کالاهای طبی و پزشکی دست بکار شد. این شرکت به عنوان مخترع خلاق و هوشمند در عرصه تولید کفش های راحتی ، این فناوری را در کفی کفش ها بکار برد. فوم حافظه دار مانند بالشتی برای پاهای شما می باشد، این فوم ساخته شده از پلی ورتان است.

ویژگی منحصر به فرد مموری فوم این است که مطابق پای شما شکل و فرم میگیرد، به نحوی که پس از چند قدم راه رفتن کاملا قالب پا شده و گودی کف پا را پر می کند و از وارد شدن فشار به پاها و کمر جلوگیری می کند بطوریکه گویی کفشی در پا ندارید و روی هوا راه می روید. این کفی ها بسیار منعطف و نرم هستند و با پر کردن گودی کف پا، حداکثر راحتی را فراهم می کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *