سلامتی

تفاوت رژیم غذایی وجترین و وگان چیست؟

بسیاری از مردان و زنان تصمیم می گیرند محصولات حیوانی را از رژیم غذایی خود حذف یا کاهش دهند. و بسیاری از خود می پرسند تفاوت رژیم غذایی وجترین و و گان چیست؟ تغذیه گیاهخواری دارای دو گروه اصلی وجترین و وِگان (Vegan) می باشد. شاید خیلی از شما تفاوت دقیق این دو رژیم را ندانید. ولی بصورت حتم می دانید که آنها گوشت گاو نمی خورند.

بعضی از افراد تصمیم می گیرند تا سبک زندگی خود را گیاه خوار (Plant-based) نشان دهند. از سوی دیگر برخی خود را با عبارت وِگان معرفی می نمایند. در این مقاله به بررسی این دو رژیم غذایی و تفاوتهای آنها می پردازیم. لذا پس از مطالعه آن اطلاعات لازم در خصوص این دو رژیم غذایی گیاهخواری را بدست خواهید آورد.

تاریخ پیدایش جنبش گیاهخواری

صرف نظر از شواهد تاریخی که از دوران باستان در این خصوص دسر دست می باشد. اصطلاح Vegan در سال 1944 توسط دونالد واتسون وکیل انگلیسی و مدافع حقوق حیوانات اختراع شد.

او انجمنی را در همین عنوان با اهداف اخلاقی و حمایت از حیوانات تاسیس کرد. و عبارت وگانیسم (Veganism) برای این دسته افراد رواج پیدا کرد. از سال ۱۹۹۴، اول نوامبر روز جهانی وگان نامگذاری شد و همه ساله در این روز گیاه‌خواران به تبلیغ و ترویج گیاه‌خواری می‌پردازند.

گیاهخوارانی که رژیم غذایی آنها خالی از گوشت ، تخم مرغ، ماهی و محصولات لبنی بودند گسترش پیدا کردند. با گذشت زمان وگان بودن نه تنها به عنوان یک رژیم اخلاقی و حمایت از حیوانات بود. بلکه به دلایل زیست محیطی و بهداشتی طرفداران زیادی ار پیدا کرد.

طی تحقیقات متخصص علوم تعذیه، امروزه نزدیک به 2 درصد از مردم جهان وگان قلمداد می شوند. گذشته از آن ، بسیاری از مردمی که خود را وگان (وجترین) یا گیاهخوار معرفی نمی کندد ولی تا حد زیادی ازمصرف فرآورده های حیوانی خودداری می کنند.

منظور از وِگان بودن چیست؟

Vegan Diet

وگان بودن یا گیاهخواری مطلق فراتر از یک رژیم غذایی است. و به یک سبک زندگی افراد تبدیل شده است. وگانیسم (Veganism) می خواهند کمترین آسیب به حیوانات برسد. این دسته علاوه بر اینکه محصولات بدست آمده از حیوانات را از رژیم غذایی خود حذف می کنند.

آنها معتقدند اگر اینطور نباشد به حیوانات آسیب می رسد. این جلوگیری نیز تنها به نخوردن گوشت یا محصولات حیوانی محدود نمی‌شود. بلکه به نوع پوشش افراد که از جنس چرم یا پوست یا هر فرآوری دیگری که باشد هم می‌رسد. و این دسته از افراد ، بطور مطلق هر نوع فرآوری حاصل از گوشت و لبنیات را از تغذیه خود حذف کرده اند.

منظور از گیاه خوار بودن چیست؟

Plant-Based Diet

گیاه خوار بودن معمولا به رژیم غذایی خاصی تعلق دارد که متعادل تر از نوع اول می باشد. بسیاری از افرادی که خود را گیاه خوار معرفی می کنند در واقع اینطور نیستن. این افراد هنوز هم برخی از محصولات فرآوری شده از گوشت را استفاده می کنند.  ولذا چون رژیم غذایی وِجترین انواع و پیچیدگی زیادی دارد ، در اینجا به معرفی آنها می پردازیم.

انواع رژیم غذایی وجترین:

1-Lacto-ovo-vegetarian diet :

این نوع تغذیه از واژه های لاتین شیر و تخم مرغ گرفته شده است. و لذا پرطرفدارترین رژیم در میان وجترین هاست. همانطور که از نام آن پیداست، افرادی که این رژیم را دنبال می کنند، می توانند محصولات لبنی و تخم مرغ بخورند. اما از مصرف گوشت، مرغ و غذاهای دریایی اجتناب می کنند.

2-Lacto-vegetarian diet :

این دسته از افراد وجترین، محصولات لبنی را مصرف می کنند. اما تخم مرغ، گوشت، مرغ و غذاهای دریایی مصرف نمی کنند. و همانطور که می بینید آنها در تغذیه خود از محصولات لبنی بجز تخم مرغ را مصرف می کنند.

3-Ovo-vegetarian diet :

برعکس دسته دوم از وجترین ها، این وجترین ها تخم مرغمصرف می کنند . و  اما هیچ یک از محصولات لبنی، گوشت، مرغ و غذاهای دریایی را مصرف نمی کنند. و در واقع انتخابی است از دسته اول و دوم.

4-Pescetarian diet :

شاید نتوان از نظر علمی اسم این گروه را وجترین (گیاهخوار) نامید.  این گروه از وجترین رژیم نیمه گیاهی را دنبال می کنند، به عبارتی آنها ماهی و سایر غذاهای دریایی را می خورند. اما در رژیم غذای خود از مصرف مرغ یا گوشت خودداری می کنند.

5-Vegan diet :

این دسته هرچند در  قالب نوع دوم از گیاهخواری جای گرفته است. اما در طول زمان به عنوان رژیم منحصر بفردی شناخته شده است. این گروه از مصرف هرگونه گوشت ، ماهی ، مرغ ، تخم مرغ و لبنیات و سایر محصولات حاصل از حیوانات مانند عسل خودداری می کنند.

6-Flexitarian diet :

آخرین دسته از وجترین ها که انعطاف پذیر می باشد متلق به این گروه است. اکثر رژیم غذایی آنها گیاهی است. اما گاها گوشت ، ماهی یا مرغ را در خود جای می دهد. و بطور کلی از آنها پرهیز نمی کنند.

شما می توانید هر دو باشید!

شما می توانید در عین حال که رژیم غذایی وگان را پیش گرفته اید ، وجترین هم باشید. بسیاری از افراد آن را به عنوان سبک زندگی انتخاب کرده اند. به عبارتی عده ای از افراد ممکن است با رژیم غذایی وگان (گیاهخواری مطلق) شروع کنند. و از محصولات حیوانی به هر دلیل محیط زیستی ، مذهبی یا اخلاقی در تغذیه خود استفاده نکنند. اما بعد از مدتی برای رسیدن به اهداف سلامتی ، رژیم غذایی Plant-based (گیاهخواری) را دنبال کنند.

و برعکس این موضوع نیز صادق است. عده ای با رژیم غذایی گیاهخواری (وجترین) شروع می کنند. و سپس با تغییر سبک زندگی خود را وارد گروه وگان ها (گیاهخواری مطلق) می کنند. و از مصرف هرنوع محصول و فرآوری گوشتی و لبنی را خودداری می کنند.

نتیجه:

رژیم غذایی وگانیسم (وِگان) بسیار ساده است. چه اینکه در تغذیه آنها ، هر چیزی که منشا حیوانی داشته باشد ممنوع است. اما رژیم غذایی وجترین کمی پیچیده بوده و دارای انواع مختلفی است.

وگان ها از خوردن هرگونه محصول حیوانی (گوشت ، تخم مرغ ، لبنیات و…) پرهیز می کنند. در حالی که وجترین ها (Plant-based) فقط گوشت حیوانات را نمی خورند. و می توانند از سایر فرآورده های حیوانی مصرف کنند. در سراسر جهان افراد با انگیزه های مختلف اعم از اخلاقی ، محیط زیست ، سلامتی یا مذهبی این رژیم تغذیه را دارند.

هرچند که این دو اصطلاح اساساً متفاوت هستند. اما آنها با یکدیگر شباهت دارند. علاوه بر این ، محبوبیت این نوع تغذیه ها می توانند راه سالمی برای تغذیه و برنامه ریزی رژیمی باشند.

با پست های بعدی در این خصوص با ما باشید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *